0 554 821 8555

CERRAHİ TESKTİLİN SAĞLIK AÇISINDAN ÖNEMİ


Medikal tekstil, operasyon sırasında hem hastayı hem de ona müdehale eden sağlık ekibini koruma amaçlı kullanılan çift yönlü bir araçtır. Cerrahi giysiler, steril ve steril olmayan alanlar arasında bariyer oluşturup, virüslerin hastalara geçişini ve sağlık personelinin özellikle kan yoluyla geçen patojenlere maruz kalmasını en aza indirmek amacıyla kullanılan, enfeksiyonları önlemek üzere tasarlanmış giysilerdir.1


Medikal tekstillerin ilk kullanımları ve gelişimi tarihi notlara, resimlere ve çizimlere dayanmaktadır. Steril cerrahi giysiyi giyen ilk kişi 1883 yılında Gustay Neuber?dır. Sağlık personeline koruyucu bir giysi giydirme fikri, cerrahın giysilerini kandan ve diğer kirletici sıvılardan korumak amacıyla ortaya çıkmıştır. Avrupa?da ve özellikle İngiltere?de, 19. yüzyılda cerrahlar cüppelerini çıkarıp, gömleklerinin kollarını sıvayarak ameliyatı gerçekleştirmillerdir. 19. yüzyılın sonunda cerrahi 4 giysinin tasarımında büyük bir değişim yaşanmıştır. Cüppe yerine temiz keten kumaşlar kullanılmaya başlanmıştır. Medikal tekstillerin gelişimi, 20. yüzyılın başlarında birçok aşamadan geçmiştir. 1930?lu yıllarla birlikte bugünkü halini kademeli olarak almaya başlamışlardır.2


Medikal Giyim çok kullanımlık ve tek kullanmık olarak ikiye ayrılır. İki grubun da üretim materyalleri ayrı olmakla beraber hijyeni başat faktör olarak ele alınarak tasarlanmaktadırlar. Bu materyaller gelişen teknoloji ile beraber yıllar geçtikçe özelleşen ve özgün bir kola ayrılan ürün grubu içine girmişlerdir. Tekstilde sıvı geçirmezlik, hava geçirmezlik gibi özellikler bu ihtiyaçlar sayesinde elde edilmiş çok önemli aşamalardır. Dolayısıyla bu materyallerin üretimi hem hasta hem de sağlık ekibi için oldukça önemlidir. Cerrahi tekstil tercihinde özellikle dikkat edilmesi gereken konu mikropların yayılmasını engellemek üzerine olmalıdır. Günümüzde bunun üzerin yapılan çalışmalar kendini katlayarak devam etmektedir. İnsan sağlığının en iyi şekilde korunması ve sağlık ekiplerinin işlerinde daha verimli bir şekilde çalışması için uygun ortamlar tasarlanmalı ve bunlar doğru materyallerle desteklenmelidir. 


Hemşire Forması modelleri için sayfamızı inceleyebilirsiniz.


1 Simla Şahin, Medikal Alanda Kullanılan Tekstillerde Antibakteriyel Etkiler İçin Sol-Jel Uygulamaları, Dokuz Eylül Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, 1.

2 Simla Şahin, Medikal Alanda Kullanılan Tekstillerde Antibakteriyel Etkiler İçin Sol-Jel Uygulamaları, Dokuz Eylül Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, 3.