0 554 821 8555

GELECEĞİN EN YAYGIN HASTALIKLARINDAN BİRİ: DİYABET


Diyabet, dünya genelinde oldukça yaygın görülen bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü'nün geleceğin en yaygın hastalıklarından biri olacağını vurguladığı bu hastalık; 2006 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kronik, komplikasyonlarla birlikte seyreden, pahalı ve halk sağlığını etkileyen ciddi bir salgın hastalık olarak tanımlanmıştır. Toplum arasında şeker hastalığı olarak da bilinen bu hastalık; tıptaki adı ile Diabetes Mellitus kan şekerinin yükselmesi, idrarda şeker çıkmasıdır.


Diyabet kronik, pankreasın yetersiz veya hiç insülin üretmemesiyle karakterize, şeker yüksekliğiyle seyreden bir hastalıktır. İnsülin, şekerin enerji olarak kullanılabilmesi için hücreye girmesini sağlamakta gerekli bir hormondur. İnsülin miktarının veya etkinliğinin azalmasına bağlı olarak kan şekeri yükselir.(Hiperglisemi). Bu durum uzun dönemde birçok doku ve organlarda hasara yol açar. Diyabetin iki önemli ve belirgin tipi vardır. Tip 1 diyabetli kişilerde yeterli insülin üretimi yoktur ya da çok azdır. Tip 2 diyabetli kişiler insüin üretir fakat üretilen insulin hedef dokularda etkili olarak kullanamazlar. Diğer diyabet tipleri de Gestasyonel Diyabet, Hybrit ve MODY olarak bilinir.


Bugün diyabetin, tamamen iyileştirici tedavisi olmamasına rağmen hastalığın etkin tedavisi bulunmaktadır. Kontrollü diyet, fiziksel aktivite ve ilaçlar bu etkin tedavi içindedir. Diyabetin vücuda verdiği en büyük zararlardan biri de cilt problemleridir. Cilt problemlerinin yanında bir de enfeksiyon oluşumu durumunda normal ayakkabı ile yürümek bu tür hastalar için oldukça zor bir hal almaktadır. Bu noktada diyabet ayakkabısı diğer ayakkabılara nazaran daha uygun olacaktır.

Diyabet ayakkabısı normal ayakkabılara göre yapısal anlamda biraz daha farklıdır. Aynı zamanda ortopedik ayakkabılara göre de biraz daha farklılık gösterir. Derisi daha esnek ve yumuşaktır. Bunun sebebi de ayağın şişmesi sonucunda ayakkabının basınç yapmasını önlemektir. Geniş ağızlı ve cırt cırtlı olması yaşlı insanlar ve eğilme sorunu yaşayan insanlar için daha kolay kullanılmasını sağlar. Daha yüksek bir yapıya sahiptir ve tabanı oldukça yumuşak ve esnektir. Bu yapı sebebiyle topuk ülseri, tırnak batması, deforme olmuş parmak kemiklerinin sıkışması gibi rahatsızlıkları da önlemektedir. Diyabet rahatsızlığı var olan kişiler sağlıklı bir sonuç elde etmek adına mutlaka kendi ayaklarına göre diyabet ayakkabısı tercih etmelidirler.


Ayrıca Sabo terlik modellerini de inceleyebilirsiniz.