0 554 821 8555

KURTARICI MELEĞİ OLARAK SAĞLIK PERSONELİ


Sağlık personeli olmak dünyanın en önemli ve riskli mesleklerinden birini icra etmek anlamına gelir. Özellikle hekim ya da hemşire olmak, insanların yaşamlarına doğrudan etkide bulunmak fazlasıyla kutsal bir görev olarak tanımlanır ve öyledir de. Her ne kadar insanlar olarak bir çok sorunla başa çıkıyor olsak da hepimiz için en önemli konu elbette ki sağlıktır. Hepimiz biliriz ki sağlık olmadan hiçbir şey tam anlamıyla olmaz. Çoğumuzun duası ve istekleri sağlıkla başlar ve mutlulukla devam eder.


Sağlık personeli ise sağlığımız konusunda herhangi bir tehdit yaşadığımızda müdahale edecek olan ilk yardım meleği olarak karşımıza çıkar. Yakalandığımız en ufak sağlık sorununda bizim hiç bilmediğimiz şeylere hakim oldukları için ve uygulayıcı oldukları için hayranlık ve umutla kendilerinden yardım bekleriz. Onlar çoğu zaman yaşadıkları tüm sosyal problemleri geride bırakıp işlerine yani hayat kurtarmaya odaklanırlar. Çünkü bunu yapmak zorunda olmalarının dışında sevmeden yapılması oldukça zor olan bu mesleğin, insan içinde oluşturduğu yardım etme duygusuna sahip olmuşlardır. Çalışma şartları çoğu zaman birçoğumuzdan daha yoğun ve stresli olur. Nöbet tutmak ve hastalarla ilgilenmek gibi noktaların dışında onlar, bazen de hasta yakınlarının beklediği telkinleri de vermek durumunda kalırlar. Müdahalede bulundukları hastaların iyileşmesi için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Çünkü bu meslekler aynı zamanda duygusal bağ oluşumuna da destek sağlar.

Birçok hasta ile karşılaşıp onların neredeyse en büyük dertlerine şahit olmak ve çözüm bulmak, mutlaka dünyanın en önemli ve belki de en tatmin edici şeyidir. Sağlık personeli; sağlık temizlik personelinden, hemşireye, ebeden, doktorafizyoterapisttencerraharadyoloji uzmanından, sağlık teknisyenine, anestezistten, eczacıya, diş hekiminden psikiyatriste, optisyene, farmakaloga, adli tıp teknikerine kadar sayamadığımız tüm çalışanlar olarak dünyanın her yerinde çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalıyorlar. Bu zorluklar bazen mesleki anlamda olabiliyor bazen de hastalar olarak ya da hasta yakınları olarak bizim sayemizde olabiliyor. Ne yazık ki onlara karşı anlayışlı davranamadığımız durumlar yaşayabiliyoruz. Bize düşen ise kendilerinin her türlü zor şartta bizim ya da hastamızın iyileşmesi için ne çok şey yaptığını bilerek hareket etmek olacaktır.